CESTOVÁNÍ/ Itálie

Objevit Benátky 2. část ane výlet na nejbarevnější ostrov Burano a historický Torcello

Probudily jsme se s mamkou do druhého dne naší benátské návštěvy. Já jsem se vyspala docela v pohodě, protože mě kam položíte, tak já většinou usnu. Ráno jsem posnídaly naše zásoby, udělaly si sváču, ochutnaly místní kafe z kávovaru (které bylo moc fajn) a vyrazily k přístavu ke katedrále svatého Marca. Dneska nás totiž čekal výlet na dva ostrovy kousek od Benátek – Burano a Torcello.

Jeden z důvodů, proč jsem vybrala Benátky jako náš výlet, byl právě ostrov Burano. Markét alias Blondýna z Londýna ho doporučovala, a když jsem ty fotky viděla, říkala jsem si, že sem prostě musím. Mamka souhlasila, protože jsme věděly, že v neděli bude v Benátkách fakt dost lidí, což ani jedna nemusíme. Koupit si lístek na loď vlastně nebyl žádný problém. U katedrály svatého Marca je jeden z hlavních benátských přístavů; podle informačních tabulí jsme našly odkud loď přesně odplouvá a v kolik, koupily lístek na 24 hodin na loď za 25 euro jeden a za deset minut jsme nastupovaly na loď směr Burano. Lidí cestovalo tka nějak akorát, v pohodě jsem si sedly a užívaly si docela klidnou zhruba hodinovou jízdu.

Ostrov Burano

Ostrov Burano

Ostrov Burano

Ostrov Burano

Malebný rybářský ostrov, kterému se přezdívá „Oáza klidu“, protože oproti Benátkám je tu lidí méně, je seskupení několika ostrovů, které propojují mosty. Hlavním důvodem, proč sem lidé jezdí je to, že každý domeček je jinak barevný. Velmi syté barvy tu schvaluje speciální komise a barvy sloužily k tomu, aby unavení rybáři vždy rychle našly svůj domov. My jsme vyrazily hned na procházku a musím říct, že počasí nám vyšlo na výbornou. Stačil mi můj kabát, krátké kalhoty a vansky a byla jsem v pohodě. Nutno ale dodat, že někdo tam chodil i v péřovce :D. Pomalu jsme si ostrov procházely, užívaly si atmosféry, fotily, v jedné kavárně se zastavily na tradiční benátskou pizzu a Aperol. Ostrůvek je docela malý, takže do dvou hodin jsme měly hotovo. Ale ještě jsme se do Benátek nevracely, protože nás čekal výlet na ostrov Torcello, který se nachází cca 10 minut lodí od Burana.

Ostrov Burano

Pauza na oběd <3

Ostrov Burano

Ostrov Burano

Ostrov Burano

Ostrov Burano

Tři ostrovy, tři jiné atmosféry

V minulosti byl Torcello velmi výrazně osídlený, a to zhruba od 5. století n.l. Díky silným vazbám na Byzantskou říši byl v 10. století dokonce významnější, než Benátky a stal se výrazným obchodním a politickým centrem. Ve středověku zde ale vypukla malárie kvůli bažinám a ostrov začal upadat. I přesto se na něj turisté dnes vrací, ale oproti Buranu je zde podstatně klidněji. Atmosféru zde podtrhují dvě stavby – kostel Santa Fosca a bazilika Santa Maria Assunta. Já jsem dovnitř baziliky nešla, ale mamča jo a byla nadšená. Uvnitř najdete krásné byzantské mozaiky a na zachovalé byzantské mozaiky zcela ojedinělé.

Torcello

Torcello

Torcello

Torcello

Březen a Baruš v tílku

Na Torcellu jsme si ještě daly Fritto Misto, což jsou nejrůznější smažené mořské plody, které se podávají se zeleninou nebo s polentou. A musím říct, že to bylo naprosto top. Měly jsme to u takového stánku, kde byla většina Italů, což je vždycky dobré znamení. Rozhodně si tuhle pochoutku dejte, stejně jako si dejte jak Burano a Torcello. Zvláště pokud nepotřebujete v Benátkách trávit celé dny. Ostrovy jsou opravdu kousek a zase poznáte úplně něco jiného. Benátky, Burano i Torcello mají úplně jinou atmosféru, svojí, specifickou, ale krásnou.

Torcello

Fritto Miso <3 doporučuju

Torcello

Torcello

 

 

Mohlo by se Vám líbit

Bez komentářů

Odpovědět